• تاریخ: آگوست 1, 2020
  • شناسه خبر: 27772

ضرورت ورود جدی تر سمن ها به مسائل زیست محیطی / فعالیت ۱۲ سمن زیست محیطی در رودسر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودسر با تاکید بر ضرورت ورود جدی تر سمن ها به مسائل زیست محیطی گفت: گروه های مردم نهاد می توانند در راستای حفاظت از محیط زیست نسبت به متخلفین زیست محیطی اقدام قانونی و حقوقی داشته باشند. ...

به گزارش رصدرودسر، علی محمدپور عصر امروز در نخستین نشست هم اندیشی با سمن های زیست محیطی شهرستان رودسر که در سالن اجتماعات این فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد:سمن ها ارگان مردم نهادی هستند که می توانند به عنوان بازوان توانمند محیط زیست نقش موثری در جلوگیری از آلودگی و حل مشکلات زیست محیطی ایفا کنند.

وی با تاکید بر لزوم ورود جدی تر سمن ها به مسائل زیست محیطی مختلف شهرستان رودسر افزود: از سمن ها انتظار داریم علاوه بر فعالیت در حوزه مدیریت پسماند در حوزه های مختلف زیست محیطی مانند دفع غیر اصولی فاضلاب ها، آب و حفاظت از جنگل نیز به صورت جدی ورود و مطالبه زیست محیطی کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودسر با اشاره به اینکه قانون اختیارات خوبی به سمن ها در خصوص مطالبه گری جهت جلوگیری از معضلات زیست محیطی داده است، تصریح کرد: گروه های مردم نهاد در راستای حفاظت از محیط زیست و سلامت مردم می توانند در صورت تخلف از سوی هر ارگان و دستگاه یا حتی بخشی از مردم که تخلف زیست محیطی داشته باشند اقدام قانونی و حقوقی داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۲ سمن زیست محیطی در شهرستان رودسر افزود: همکاری ، همراهی و تعامل دو سویه سمن ها و اداره حفاظت محیط زیست می تواند در تحقق اهداف زیست محیطی شهرستان رودسر نقش موثر و ارزشمندی را ایفا کند.

بیشترین تعداد سمن های استان گیلان در شهرستان رودسر متمرکز  است

جانشین آموزش اداره کل محیط زیست استان گیلان در ادامه این نشست با اشاره به نقش آموزش و فرهنگ سازی برای کاهش زباله در بین مردم گفت: مدیریت پسماند نیازمند برنامه ریزی و آموزش است.

علی اصغر روشنی با تاکید بر اینکه سمن ها باید در حل معضلات مختلف زیست محیطی برنامه داشته باشند، افزود: گروه های مختلفی در سطح استان در حوزه های محیط زیست فعالیت می کنند اما بیشترین تعداد سمن ها در شهرستان رودسر متمرکز بوده و این اقدامی ارزشمند و ستودنی است.

اشکورات زیستگاه مهم بزهای وحشی

مدیر عامل انجمن حامیان کل و بز اشکورات رودسر نیز در این نشست با اشاره به معضلات زیست محیطی کل و بز اظهار کرد:اشکورات مهم ترین زیستگاه بزهای وحشی استان گیلان است و یکی از بزرگ ترین معضل زیست محیطی این گونه حیوانی تخریب جنگل است که متاسفانه به دلیل نظارت نداشتن منابع طبیعی از سوی روستائیان و برخی افراد سودجو در حال تخریب است.

اسماعیل فکوری با اشاره به نابودی مراتع اشکورات بر اثر چریدن بی رویه دام ها افزود:گون بهترین گونه این مراتع است که بومیان به دلیل نداشتن هیزم بخشی عظیمی از این گیاه را کنده و می سوزانند.

وی با اشاره به معضل آب در منطقه ارتفاعات اشکورات تصریح کرد: بسیاری از چشمه هایی که می بایست مورد استفاده حیات وحش منطقه قرار گیرد متاسفانه با لوله گذاری های غیرمجاز جهت مصارف خانگی و کشاورزی خشکیده شده که برای حل این معضلات نیازمند تصمیم گیری های جدی تری است.

خبرنگار: ثریا شعبان پور

انتهای پیام/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست