• تاریخ: نوامبر 13, 2019
  • شناسه خبر: 27502

کوه سماموس اشکورات رودسر ثبت ملی می شود

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از شناسایی بیش از سه هزار اثر تاریخی در گیلان خبر داد و گفت: کوه سماموس اشکورات به عنوان یک اثر طبیعی ثبت ملی می شود. ...

به گزارش صدرودسر، ولی جهانی پیش از ظهر امروز در نشست هماهنگی جشنواره  ثبت ملی کوه سماموس اشکورات رودسر در سالن اجتماعات این فرمانداری اظهار کرد: بعد از ماسوله، بافت تاریخی شهرستان رودسر از وسعت و اهمیت خاصی برخوردار بوده که حفاظت و حراست از این آثار ضروری است.

وی با اشاره به شناسایی بیش از سه هزار اثر تاریخی در گیلان افزود: از این تعداد، یک هزار و ۱۲۹ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده که تعداد ۵۵ اثر جزو میراث فرهنگی است.

معاون مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به ۱۹ اثر طبیعی در این استان بیان کرد: دو اثر شامل کوه سماموس و رویشگاه گل‌گاوزبان سور تله اشکورات مربوط به شهرستان رودسر بوده که شناسایی‌شده که برای ثبت ملی این آثار تلاش می شود.

به گفته وی ۴۰۰ اثر تاریخی در رودسر شناسایی‌شده که از این تعداد، ۱۴۰ اثر تاریخی در رودسر به ثبت ملی رسیده است.

جهانی با بیان اینکه ثبت ملی یک اثر، در ماندگاری آن اثر برای آیندگان تأثیرگذار است، افزود: جشن ثبت جنگل‌های هیرکانی با حضور پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، سمنان و زاهدان در آذرماه جاری در پیاده راه شهرداری رشت برگزار خواهد شد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست