• تاریخ: نوامبر 13, 2019
  • شناسه خبر: 27499

وجود ۴۲ درصد آثار ملی ثبت‌شده گیلان در رودسر

فرماندار رودسر گفت: ۴۲ درصد آثار ملی ثبت شده گیلان در شهرستان رودسر است. ...

به گزارش رصدرودسر،حسین اسماعیل پور امروز در نشست هماهنگی جشن ثبت ملی قله سماموس اظهار کرد: خوشبختانه شهرستان رودسر در زمینه آثار طبیعی از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار بوده که می‌تواند در ثبت این آثار پیشرو و پیشگام باشد.

وی با بیان اینکه رودسر ازنظر رویش گل‌گاوزبان و فندق در رتبه نخست کشور و استان قرار دارد، افزود: رویشگاه سوسن چلچراغ در این شهرستان بیش از پنج هکتار است که ازنظر اهمیت بیش از داماش بوده و می‌تواند به‌عنوان یک ظرفیت موردتوجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۴۲ درصد از آثار تاریخی ثبت‌شده گیلان در حوزه شهرستان رودسر است، تصریح کرد: قله سماموس مظهر استقامت مردم گیلان بوده که حتی در شعرهای آئینی از آن استفاده‌شده و ثبت ملی این اثر طبیعی موجب ماندگاری آن برای آیندگان و حفظ این اثر خواهد شد.

فرماندار رودسر این شهرستان را کاندیدای ثبت جهانی در حوزه چادرشب بافی خواند و گفت: برای فراهم کردن زیربنای فرهنگی و اجرای این کار بزرگ، نیازمند اهتمام بیشتر مسؤولین کشوری و استانی هستیم.

وی ثبت کشوری چادرشب بافی و ثبت ملی قله سماموس را دو اتفاق بزرگ برای شهرستان رودسر خواند و بیان کرد: متأسفانه اداره کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی استان گیلان هیچ برنامه‌ای در رودسر ندارد و نسبت به آثار تاریخی این شهرستان بی‌توجه است.

اسماعیل‌پور با اشاره به تشکیل کمیته حفظ و مرمت آثار تاریخی و طبیعی در رودسر گفت: نقش این کمیته در حفظ و مرمت بناهای تاریخی تأثیرگذار بوده هرچند از دستگاه‌ها و مدیران اجرایی انتظار داریم که با این کمیته اهتمام لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه جشن ثبت ملی قله سماموس در آذرماه جاری در رودسر برگزار می‌شود، بیان کرد: برای هر چه‌بهتر برگزاری این مراسم ازنظرت و پیشنهاد‌های صاحبان نظر استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست