• تاریخ: اکتبر 2, 2019
  • شناسه خبر: 27422

واکسیناسیون ۲۳۵ هزار راس دام سبک و سنگین در رودسر

رئیس شبکه دامپزشکی رودسر از واکسیناسیون ۲۳۵ هزار راس دام سبک و سنگین در این شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۵ هزار راس گاو و گاو میش و ۲۰۰ هزار راس گوسفند و بز بوده است. ...

به گزارش رصدرودسر، حمید سرهندی پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران این شهرستان با گرامیداشت هفته دامپزشکی اظهار کرد: شبکه دامپزشکی در راستای سلامت جامعه نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

وی با تاکید بر لزوم تهیه غذای سالم برای داشتن افراد سالم افزود: بسیاری از بیماری های ما بر اساس مصرف غذای ناسالم بوده که شبکه دامپزشکی با واکسناسیون دام ها و در مبادی قرنطینه ها و بازار مصرف نظارت های خود را برای جلوگیری از انتقال بیماری ها انجام می دهد.

رئیس شبکه دامپزشکی رودسر با اشاره به عملکرد ۶ ماهه این اداره گفت:۲۳۵ هزار راس دام سبک و سنگین بر علیه بیماری های شایع دامی واکسیناسیون شدند که از این میزان ۳۵ هزار راس دام سنگین و ۲۰۰ هزار راس دام سبک بوده است.

وی با اشاره به عملیات ویژه شناسایی و تشخیص بیماری های مشترک بین دام و انسان تصریح کرد: سل گاوی یک بیماری بسیار شایع و مزمن قدیمی آندمیک در ایران بوده که هر ساله افراد زیادی را درگیر خودش می کند و برای انجام تست سل یک کار جهادی صورت می گیرد.

سرهندی از انجام تست سل در یک هزار راس دام خبر داد و افزود: خوشبختانه مورد مشکوکی از سل  گاوی مشاهده نشد اما اگر مورد مثبتی بود با ذبح و معدوم سازی دام به صاحب آن غرامت پرداخت می شد.

وی با اشاره به اجرای تست غربالگری از اسب های شناسنامه دار بر علیه بیماری مشمشه و منفی بودن این تست ها گفت: تاکنون بر علیه بیماری هاری که مشترک با انسان بوده ۳۳۷ قلاده سگ گله و نگهبان واکسیناسیون شده است.

سم پاشی ۷۳ هزار و ۳۵۶ راس دام بر علیه تب کریمه کنگو در رودسر

رئیس شبکه دامپزشکی رودسر توزیع و سم پاشی رایگان اماکن دامی بر علیه بیماری نوپدید « تب کریمه کنگو» را از دیگر اقدامات این اداره خواند و تصریح کرد: تب کریمه کنگو یکی از بیماری هایی است که امروزه خیلی شایع شده و در سطح استان گیلان و شهرستان رودسر موارد انسانی آن هم مشاهده شده است

وی با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو از طریق حشره و کنه از دام به انسان منتقل می شود بیان کرد: بالغ بر ۷۳ هزار و ۳۵۶ راس دام در شهرستان رودسر برای از بین بردن حشرات و جلوگیری از انتقال آلودگی این بیماری خطرناک سم پاشی شدند.

سرهندی راه حل بیماری زردی و آبله گاوی را سم پاشی دانست و افزود:احداث حمام دام برای دام های سبک مانند گوسفند و بز در منطقه ییلاقی « لی خانی» اشکورات استفاده می شود که با برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش شده تا یک حمام دام نیز در منطقه جواهردشت احداث گردد.

اجرای طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل

وی از اجرای طرح رایگان واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل همزمان با هفته دامپزشکی خبر داد و گفت: واکسن نیوکاسل خوراکی و آشامیدنی بوده که برای مقاومت طیور بومی بر علیه این بیماری انجام می شود و در ۴۳۰ روستای شهرستان رودسر این کار جهادی اجرایی می شود.

رئیس شبکه دامپزشکی رودسر با اشاره به اینکه هر ساله در فصل سرما و مهاجرت پرندگان پایش و مراقبت از بیماری آنفلوانزای پرندگان انجام می شود ، افزود: با همکاری محیط زیست، مرکز بهداشت  و جهاد کشاورزی کلاس های آموزشی برای آگاه سازی شهروندان در سطح شهرستان رودسر برگزار می شود.

انتهای پیام/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست