• تاریخ: آگوست 16, 2019
  • شناسه خبر: 27328

لزوم عزم جدی تر برای مدیریت پسماند در استان های شمالی

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به اینکه سوءمدیریت پسماند در استان های شمالی سلامت مردم را با تهدید جدی رو به رو کرده است گفت: برای مدیریت پسماند نیازمند عزم جدی تری هستیم. ...

به گزارش رصدرودسر، اسدالله عباسی شامگاه امشب در حاشیه ششمین جشنواره مجسمه های شنی شهرستان رودسر به مناسبت روز دریای کاسپین که در ساحل سارینای شهر واجارگاه از بخش کلاچای برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مهم ترین مساله ای که سواحل دریای خزر ، جنگل و زندگی ما انسان ها را تهدید می کند بحث مدیریت پسماند و شیرابه های غیربهداشتی و غیرفنی زباله ها در مناطق مختلف استان های شمالی است.

اختصاص۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند شهرهای استان های شمالی

وی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص اختصاص یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند شهرهای استان های شمالی کشور افزود: بسیاری از شهرهای استان های مرکزی و جنوبی به لحاظ فضا و امکاناتی که دارند بخشی از مشکلات پسماند را حل کردند و مشکل خاصی وجود ندارد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه پسماند استان های شمالی هنوز حل نشده و سلامت مردم را تهدید می کند تصریح کرد: در خصوص استفاده از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی و همچنین پسماند ها مدیریت خوبی نشده است و کارخانه هایی که در استان های شمالی در حوزه پسماند در حال فعالیت هستند با توجه به میزان زباله قابلیت پاسخگویی مناسبی ندارند.

وی با بیان اینکه مهمانان و مسافران تابستانی علاوه بر شهروندان بومی در تولید زباله های استان گیلان تاثیر زیادی دارند گفت: در گذشته زباله های روستاها به نوعی مدیریت می شد اما متاسفانه امروز نه تنها در شهرها بلکه در روستاهای استان با مشکل مدیریت زباله رو به رو هستیم.

عباسی به مصوبه دیگری از سوی مجلس برای ساماندهی زباله های استان های شمالی و کلان شهرهای کشور اشاره کرد و افزود: قرار شده است که شورای نگهبان در خصوص این مصوبه پاسخ دهد که انشاء الله با تایید این مصوبه، مجلس اعتبار مناسب و لازم را خواهد گذاشت و استان های شمالی از این اعتبار هم برای مدیریت پسماند ذینفع خواهند شد.

لزوم عزم جدی برای مدیریت پسماند در استان های شمالی کشور

وی سواحل دریای خزر را همانند جنگل و رودخانه ها را متعلق به همه مردم ایران دانست و بیان کرد: برای مدیریت پسماند در استان های شمالی نیازمند مشارکت همگانی با تفکیک زباله از مبدا هستیم که این امر با برنامه ریزی و آموزش خانواده ها به ویژه کودکان و نوجوانان ممکن خواهد بود.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم عزم جدی و همگانی برای مدیریت پسماند در استان های شمالی افزود: عدم مدیریت فنی در امر پسماند موجبات تهدید سلامت مردم استان های شمالی را فراهم کرده و این نگران کننده است که امیدواریم دولت در بودجه سال ۹۹ اعتبارات مناسب برای مدیریت بهتر پسماند استان های شمالی لحاظ کند.

وی با اشاره به گفته های رئیس سازمان محیط زیست در خصوص بی توجهی نمایندگان استان های شمالی در جذب اعتبارات لازم برای مدیریت پسماند این استان ها گفت: گفته های ایشان خلاف واقع بوده و در واقع پاک کردن صورت مساله است و هیچگاه وی تعصبی در خصوص زباله استان های شمالی یا پیگیر انتقال هدایت آب دریای خزر به استان های دیگر نبوده است و بکار گیری این گونه واژه ها و اصطلاحات غیرمنطقی و غیرکارشناسی بوده و راه علاج مشکلات نیست.

عباسی از رئیس سازمان محیط زیست خواست بجای دادن نظرات غیرکارشناسی به دنبال راه حلی منطقی برای حل معضل زباله در استان های شمالی باشد تصریح کرد: سرانه تولید زباله در حال حاضر ۸۰۰ گرم است و این میزان هیچگان بازیافت و یا تبدیل به کمپوست نمی شود و این وضع نگران کننده بوده که امیدواریم دولت در لایحه سال ۹۹ برای حل مشکل پسماند استان های شمالی اعتبار مناسبی در نظر بگیرد.

انتقال آب دریای خزر به سایر استان ها پیامدهای منفی خواهد داشت

عضو هیات رئیسه مجلس خطاب به رئیس سازمان محیط زیست که بر چه اساسی نظر کارشناسی برای انتقال آب دریای خزر به دیگر استان های کشور دارد افزود: انتقال آب دریای خزر به صورت مطالعه بوده و نمایندگان استان های شمالی هیچگاه در خصوص این انتقال ساکت نمی نشینند و اجازه نخواهند داد که اقلیم دریای خزر بهم بریزد اکر دست به اکوسیستم آن بزنیم یقیناً تبعات و پیامدهای منفی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب دریای خزر به سایر استان های کشور میلیاردها تومان هزینه خواهد داشت گفت: بجای نگران کردن مردم بیایند آب های شیرینی که از رودخانه ها به دریای خزر سرازیر می شوند با سدسازی ، مدیریت صحیح کرد تا مردم بتوانند برای آب کشاورزی و آب آشامیدنی استفاده کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست