• تاریخ: آبان ۵, ۱۳۹۷
  • شناسه خبر: 26906

آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در رودسر

رئیس اداره بهزیستی رودسر از آغاز اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در این شهرستان خبر داد. ...

مهدی قنبری امروز در گفت و گو با رصدرودسر،با اشاره به آغاز طرح بینایی سنجی کودکان در رودسر اظهار کرد: این طرح در مراکز تحت نظارت بهزیستی مانند مهدها و روستا مهدها و مراکز همکار مانند مدارس و خانه بهداشت به هدف پیشگیری از تنبلی چشم کودکان زیر ۶ سال صورت می گیرد.

وی تنبلی چشم یا “آمبلیوپی” را نوعی اختلال بینایی خواند و افزود:اگر تنبلی چشم به موقع تشخیص و درمان نشود فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند و در صورت تشخیص به موقع به راحتی و کاملا قابل درمان است.

رئیس اداره بهزیستی رودسر با اشاره به اینکه تنبلی چشم در حدود سه درصد از افراد جامعه دیده می‌شود تصریح کرد:آمبلیوپی زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد و این اختلال معمولاً در یک چشم دیده می‌شود.

وی گفت: آمبلیوپی به دلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم) و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه و یا افتادگی پلک) رخ می‌دهد.

قنبری تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم را تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن دانست و افزود: بهترین سن برای درمان تنبلی چشم زیر پنج سالگی است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ به علت گستردگی  شهرستان رودسر و هم جوار بودن با شهرستان های املش و لنگرود تعداد پنج هزار و ۵۵۳ کودک مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند تصریح کرد: این آمار در سامانه ویژه تنبلی چشم به ثبت رسیده که از برش خود در این زمینه بسیار بهتر عمل کرده است.

رئیس اداره بهزیستی رودسر افزود:از تعداد کودکانی که در طرح پیشگیری از تنبلی چشم معاینه شدند ۲۲۷ مورد مشکوک تشخیص داده شد که ۱۹۷مورد سالم  و ۲۶ نفر نیاز به استفاده از عینک داشتند که بهزیستی هزینه ای حدود ۳۱ میلیون ريال بابت عینک این کودکان پرداخت کرد.

برنامه زمان بندی اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در رودسر به شرح زیر است:

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست