• تاریخ: تیر ۲۹, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 24974

برگزاری مراسم بزرگداشت امامزادگان و علم واچینی سرتربت املش

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودسر و املش از برگزاری مراسم بزرگداشت امامزادگان و علم واچینی سرتربت املش در ۳۰ تیرماه جاری خبر داد. ...

حجت‌الاسلام عباس خوبرو در گفت و گو با رصدرودسر، سرتربت را از مناطق ییلاقی شهرستان املش و متعلق به دوره تیموری خواند و اظهار کرد: سرتربت مدفن چهار تن از سلاطین کیائی و دو تن از منسوبان آن‌ها بوده و بنا روی‌هم شامل دو اتاق از سنگ و گچ بوده که از یکی به‌عنوان زائرسرا و از دیگری به‌عنوان مسجد استفاده می‌شود و حیاط کوچک بقعه که با سنگ محصورشده بدون سقف و سرپناه بوده که اهالی محل معتقدند هیچ سقفی بر بقعه پایدار نمی‌ماند .

وی با اشاره به نصب وقف نامه‌ای از سنگ مرمر بر سینه دیوار گفت: وقف نامه نشان می‌دهد بنا به امر میرزاعلی کیا، سلطان مقتدر گیلان به‌عنوان آرامگاه خانوادگی آل کیا ساخته‌شده و موقوفات زیادی در گوشه و کنار شرق گیلان ازجمله ۱۰ باب از مغازه‌های بازار قدیمی لاهیجان، مزارع برنج زربیجار (نقره بیجار) و چندین فقره املاک و اعیانات برای آن تدارک دیده‌شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودسر و املش تصریح کرد: طبق یک سنت قدیمی و مذهبی هرساله شب هفتم ماه محرم متولی آستانه به همراه چند تن از ارادتمندان و نذر کنندگان آل کیا، از املش و حومه به محل سر تربت آمده پس از غبارروبی از مسجد و قبور و کتیبه‌ها، به‌اتفاق دهقانان ناحیه سمام به‌سوی بقعه متبرکه آقا سید ابراهیم واقع در باباجان دره حرکت می‌کنند و پس از زیارت و غبارروبی آن مرقد اقدام به بستن علم‌ها با روبان‌های سبز و سیاه به‌صورت یکی در میان می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مراسم «علم واچینی » دریکی از ایام آدینه مردادماه برگزار می شود، گفت: این مراسم با حضور مسئولان و شمار زیادی از زائران آل کیا از ساعت ۱۰ صبح تا هنگام اذان ظهر با سینه‌زنی همراه با نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرائی انجام می شود و متولی و ارادتمندان قدیمی آستانه روبان‌های علم‌ها را با سلام‌وصلوات پیاپی بازکرده و زائران نذورات خود را که عموماً وجه نقد است به صندوق بقعه اهداء می‌کنند.

خوبرو جمعیت زائران و گردشگران در مراسم علم واچینی را در بعضی از سال‌ها بالغ‌بر ۴ هزار نفر اعلام کرد و افزود: به همین مناسبت هرساله بازارچه پررونقی از سوی فروشندگان دوره‌گرد و کسبه ییلاقی در سرتربت دائر می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودسر و املش گفت: مراسم علم واچینی سرتربت امسال در روز جمعه ۳۰ تیرماه جاری با حضور عاشقان اهل‌بیت (ع) و با سخنرانی و مداحی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست