• تاریخ: خرداد ۲۶, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 24673

آیا قطر از آمریکا بدتر بود؟

قطر شریک (گرمابه و گلستان) اقتصادی و سیاسی عربستان بود این دو کشور مسابقه ای پنهان در همراهی با سیاست های آمریکا در منطقه داشته و حال قطر سیاست خصمانه خود را در خصوص کشورهای منطقه تغییر داده و فرصت مناسبی را جهت تحول اف ...

به گزارش رصدرودسر،نزدیک به ۲ هفته از منازعه بین قطر و بعضی کشورهای عربی بخصوص عربستان می گذرد و تاکنون هیچ اقدام مهمی از طرف کشورمان در جهت استفاده از منافع ملی به چشم نمی خورد.اگر ما تیم دیپلماسی را پر کار ترین مجموعه دولتی در کشور می شناسیم ولی با تعجب در این موضوع که بسیار می توانست نفوذ ایران در منطقه گسترش دهد خنثی عمل کرد.

قبل از آنکه از عملکرد سیاسی و اقتصادی دیگر کشورهای منطقه در این بحران عربی چیزی بگوییم کمی از گذشته قطر خواهیم گفت.

قطر شریک (گرمابه و گلستان) اقتصادی و سیاسی عربستان بود این دو کشور مسابقه ای پنهان در همراهی با سیاست های آمریکا در منطقه داشته و سهم زیادی در افزایش خشونت در خاورمیانه را می توان به این دو کشور اختصاص داد.حال قطر سیاست خصمانه خود را در خصوص کشورهای منطقه تغییر داده و فرصت مناسبی را جهت تحول افکار عمومی فراهم ساخته است.

ایران به عنوان اصلی ترین رقیب گفتمان سیاسی و فرهنگی عربستان در منطقه است و می توانست با حضور قدرتمند در حمایت از قطر علاوه بر بدست آوردن افکار عمومی مردم قطر بازاری نامحدود را برای اقتصاد مرده کشورمان پیدا کند، کاری که ترکیه پس از ۲۴ ساعت انجام داد.

شاید در ذهن بعضی از افراد قطر به عنوان شریک اصلی عربستان در جنایت های بی شمار آنها بر علیه جهان اسلام، همکاری با آنها را خلاف سیاست کشورمان معرفی کنند. درست است، قطر ظلم زیادی به جهان اسلام کرده ولی امروز اگر هم به ظاهر سیاست های خود را تغییر داده ما باید نقش منطقه ای خود را به عنوان پرچمدار نفوذ سیاسی و اقتصادی ایفا کنیم و از سوی دیگر مگر ما با آمریکا مذاکره نکردیم آن هم بر سر منافع ملی.

آمریکا که از هیچ جنایتی در حق ملت ایران دریغ نکرده است و حتی پس از برجام نیز بارها آن را نقض و تحریم جدیدی را بر علیه ایران به تصویب رسانده است ولی باز هم تیم های دیپلماسی کشورمان با آمریکا در موضوع برجام گفتگو می کنند و اگر ایران در موضوع قطر یک هزارم انرژی دیپلماسی در برجام را بکار می برد ایران علاوه بر پیدا کردن شریک اقتصادی مناسب در منطقه، نفوذ خود را از همه جهت به مرزهای عربستان نزدیک می دید.

حال باید از دولتمردان پرسید آیا قطر از آمریکا بدتر بود!؟ یا انرژی بیشماری که برای برجام صرف کردیم و چیزی جز بازار مصرف برای کشور های غربی را در میدان عمل بدست نیاوردیم دست کشیده و با فعال سازی دیپلماسی اقتصادی در منطقه خودمان کشورمان های جدیدی را به حمایت از گفتمان انقلاب اضافه کنیم.

البته خوشبختانه بخش خصوصی این فرصت بزرگ را با وجود مشکلات فراوان از دست نداده و با صادرات از بنادر جنوبی سهم اندکی را از بازار قطر بدست آورده است ولی این مقدار هرگز قابل مقاسیه با حضور همه جانبه ترکیه،اردن … نیست که توانستند از یک بحران منطقه ای اقتصاد ضعیف خود را نجات دهند. این همان دیپلماسی اقتصادی است که امروز ما به آن نیاز داریم.

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست