• تاریخ: نوامبر 14, 2016
  • شناسه خبر: 23193

توصیه به مشاور جوان فرماندار رودسر

چگونه است مشاور جوان منتسب به دولت با اظهار نظرهای نابجای خود در مورد نماینده منتخب مردم یک شهرستان اینگونه خنجر میکشد ؛ ورفتار منطبق با قانون که از حقوق مصرحه نماینده را رفتار ماکیاولی – ناپاک –وکید آمیز تعبیر میکند. ...

به گزارش رصدرودسر به نقل از پایگاه خبری تحلیلی احرارگیل، اندازه نگه دارکه اندازه نکوست! واکنش به اظهارات دکتر عباسی در مجلس …
هفته گذشته، درجریان رای اعتماد به ۳ تن از وزرای دولت و متعاقب آن سخنان دکتر عباسی نماینده محترم شهرستانهای رودسرواملش، که در مخالفت با وزارت یکی از وزراء پیشنهادی دولت بیان شد؛ منشاء بروز اظهار نظرهایی از سوی تنی چند از شهروندان رودسری گردید. نگارنده گذر از این بحث را به مصلحت ندانسته وذکرمطالبی را لازم میدانم :
اصل ۸۴ قانون اساسی مقررمی دارد « هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.»
همچنین دراصل ۸۶ قانون اساسی  نمایندگان مجلس را در مقام ایفای وظایف نمایندگی و بیان نظر و رأی خود آزاد گذاشته و مقرر میدارد که نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‏ اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده ‏اند تعقیب یا توقیف قرارداد.
آنچه مسلم است تمامی اجزاء نظام مقدس جمهوری اسلامی، بر اساس قانون اساسی وسایر قوانین موضوعه تشکیل، وافراد آن انتخاب ، وبه اِعمال قدرت ناشی از حق حاکمیت می پردازند . نحوه تشکیل وحوزه وظایف واختیارات نیز در قوانین موضوعه مشخص گردیده است.
بدون شک اظهار نظر نماینده نیز دراین چهارچوب قابل ارزیابی میباشد.
در دیگر سو، افراد ملت از هرقشرو با هر جایگاه و گرایش و اندیشه سیاسی میتوانند با رعایت اخلاق حسنه، از باب امر به معروف و نهی از منکر و نصحیت مشفقانه ؛ در باب رفتارها وعملکرد مسوولان درهر بخش اظهار نظر نموده وبا نگاه خیرخواهی آنچه را که لازم میدانند بیان نمایند.
درماجرای اخیر نیزافراد به فراخور- توان فکری واحساس نیازناشی ازحضور سیاسی اجتماعی – درمحافل ومجالس ؛ از جمله فضای مجازی وشبکه موبایلی به اظهار نظرهای موافق ومخالف با موضع گیری نماینده شهرستانهای رودسر واملش پرداختند که درجای خود در خورتوجه می باشد.
درمیان اظهار نظرهای بیان شده؛ اظهار نظر مشاور جوان فرماندار شهرستان رودسر که از ابواب جمعی قوه مجریه است جای بسی تامل دارد ؟!
وی دراظهار نظری که بلافاصله پس از کسب آرای ۳ تن از وزیران پیشنهادی در شبکه موبایلی به طور مشخص در گروه موسوم به امید روسر که حسب شنیده ها با مدیریت این جوان اداره می شود، به عمل آورد می نویسد: فقط حیف اسم رودسر را برخی با بی بصیرتی در کشور بد نام کردند و فضای مجلس را با اخلاق ماکیاولی ناپاک نمودند که بحمد ا… کید آن ها به خودشان برگشت و به تعبیر اسلامی  دست ابولهب بریده ماند و روسیاهی برای ذغال … !
واگرشائبه هایی دراین نوشتار وانتساب آن به نماینده شهرستان وجود داشت . وی با نوشته های پس از آن دقیقاً مشخص کرد که منظور او شخص نماینده بود که در مجلس درمخالفت با وزیرمطرح شده بود .
این جوان با استفاده از واژگانی همچون : بی بصیرت – اخلاق ماکیاولی – رفتار کید آمیز- ابولهب – روسیاهی برای ذغال …
در صدد بر آمد تا به خواننده چنین القا کند که شخص نماینده ، با اخلاق ماکیاولی ناپاک خود، که در مخالفت با وزیر صحبت کرده اسم شهرستان رودسر را بدنام کرده و قصد داشته با کید (مکر وفریب) به هدف خود برسد که بسان کلام قرآن دست او بریده شده وبه هدفش نرسید وروسیاهی ماند برای ذغال ! وفراز آخر نوشته اش کنایه  از آن دارد  کسی شخصی فعل بدی را انجام داده، ویا امیدی را ناامید کرده باشد،یعنی بالاخره هرچه بود گذشت و یا هر طور بود مسئله حل و کار انجام شد، اما سرافکندگی و خجالت برای آن شخص باقی خواهد ماند.
این گفتاردرمقابل نماینده یک شهرستان که با رای مردم انتخاب،  وگناهی جز استفاده از اختیارات قانونی خود در انجام تکالیف قانونی ندارد؛ ازهرکس که صادر می شد  زشت وبود وقبیح ! اما وقتی از فردی که در جایگاه مشاور فرماندار که نماینده عالی دولت در شهرستان است صادر شده درحوزه عمل سیاسی غیر قابل جبران است.
اینک نیروهای طرفدارنماینده وکسانی که به هر حیث وی را در رقابتهای انتخاباتی اصلح دانسته وبه او رای داده اند دراین اندیشه اند که نکند جریانی که از فردای اعلام نتیجه انتخابات علیه نماینده شهرمان، به تبلیغ ودشمنی می پرداخته اند توسط اینگونه افراد از داخل دستگاه اجرایی هدایت میشوند؟!.
جسارت این جوان بحدی است که حتی نمیداند که این رفتارش سبب شائبه های زیادی خواهد شد . مثلاً گفته میشود مشاوران جوان شبکه تخریب مخالفین را هدایت میکنند! که از وزارت کشور خط دهی میشوند !

نوشته های مشحون از سوالات بی پاسخ این جوان از جمله اینکه  « جناب آقای عباسی نماینده محترم شهرستان با رای مردم ولو با بیش از ۱۶۰ رای از رقیب اصلی خود، امروز نماینده بیش از ۱۵۰۰۰۰نفر مردم شهرستان خود در مجلس است یعنی به ازای هر ثانیه ای که صحبت می کنند در مقابل این تعداد مردم مسول هستند» تعیین تکلیفی است از سوی فردی منتسب به قوه مجریه برای یک نماینده مجلس که این خلاف شان رویه حاکم در اصل اداره امور سیاسی میباشد .

باید از ایشان پرسید که مگر شما قیم آن ۱۵۰۰۰۰ نفر هستید که اینگونه بدون رعایت ادب ونزاکت به نماینده – منِ شهروند –  با جملات سست وسبک اینگونه توهین میکنید ؟ جایگاه رفتاری اینگونه جملات در کجاست ؟ دراسلام ؛ دانشگاه؛ حوزه … ؟ یا قهوه خانه ؟!…
ازآنجایی که از نزدیک با شخصیت اخلاقی جناب آقای مهندس جانبازی آشنایی کامل دارم معتقدم ایشان هیچ وقت اینگونه رفتار را از ابواب جمعی خود نمی پذیرند . لذا انتظار دارم که به مشاور جوان خویش بفهماند که بزرگی جسمی – واخذ مدارک عالیه که با خواندن چند برگ جزوه وچند کتاب که به همه اعطا میشود،  عقلانیت وبزرگی بدست نمی آید ! شاید دانایی بیاورد؛ لیکن الزاماً کسب مدارج عقلانیت رابه دنبال ندارد.
باید در کشاکش دهر گرمی وسردی روزگار را کشید وزیر بار ناملایمات دست و پا زد، و با کسب تجربیات میدانی عاقل شد .
سالها باید که تا یک پنبه دانه زآفتاب
زاهدی را خرقه گردد یا حماری را رسن
واینگونه نیست امروز که ایشان را درکنارفرماندار به عنوان مشاور جوان گماشته اند دلیل بر فضل وبرتری شان باشد.
مشاور باید با عقلانیت با مسایل برخورد کند نه اینکه خود شعله بر افروزد که شاید مهارش دربین نیروهای سیاسی به قول ایشان رقیب ؛ به سادگی امکان پذیر نباشد . چگونه است مشاور جوان منتسب به دولت با اظهار نظرهای نابجای خود در مورد نماینده منتخب مردم یک شهرستان اینگونه خنجر میکشد ؛ ورفتار منطبق با قانون که از حقوق مصرحه نماینده را رفتار ماکیاولی – ناپاک –وکید آمیز تعبیر میکند.
عمل این مشاورجوان علیرغم اینکه بر خلاف اخلاق اجتماعی بوده متضمن رفتارمجرمانه نیز است چنانچه ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی اینگونه اعمال را در ردیف اعمال مجرمانه دانسته ومقررمیدارد « هر کس با توجه به سمت یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی و شهرداری ها، در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق و یا از ۵۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.»
لذا به نظر میرسد این مهم،که از اهمیت بالایی برخوردار است میبایست از سوی مسوولان دستگاه اجرایی مورد موشکافی دقیق قرار گیرد  -تا با تصمیم مناسب، جلوی ادامه یا تکرار اینگونه رفتارها که میرود ، دامن مسوولین دولت تدبیر وامید را  آلوده به مباحث سیاسی خلاف اخلاق وقانون نماید گرفته شود. انشا ا…
وتوصیه ام به این جوان آن است که ؛
اندازه نگهه دار- که اندازه نکوست
هم لایق دشمن است و هم لایق دوست

  • کامبیز - نوامبر 15, 2016 در 12:07 ب.ظ

    از این توصیه ها کمی به خودتان کنید همین نماینده نبود ویا نمایندگان دیگر که جرات نمی کنند تحقیق وتفحصی که خودشان مصوب کرده اند وشورای محترم نگهبان تایید کرده را برای شهرداری تهران ویا قوه قضائیه اعمال کنند حالا شما دنبال کبری صغرا هستید.اینها امتحانشان را خوب پس نداده اند وشما هم اینقدر دنبال ماده وتبصره نروید که فلان است وفلان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست