• تاریخ: سپتامبر 13, 2016
  • شناسه خبر: 22542

تکنولوژی هایی که جهان را تغییر می دهند

اگر به هر زاویه‌ای از زندگی خود بنگریم، رد پایی از علم و فناوری را مشاهده خواهیم کرد که تغییری چشمگیر در زندگی ما ایجاد کرده است. ...

به گزارش رصدرودسر به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیا تا کنون با خود اندیشیده اید که جهانی که در آن زندگی می کنیم با چه سرعت غیر قابل باوری در حال تغییر و تحول است. در این میان، علم و فن آوری در ایجاد این تحول شگرف، نقش غیر قابل انکاری دارند که به ۱۰ مورد از آن می پردازیم.

نیروگاه های خورشیدی تولید سوخت
امروزه توان و پتانسیل خوبی برای تبدیل انرژی خورشیدی به سوخت وجود دارد که بسیار ارزان از طریق نیروگاه های خورشیدی با استفاده از نورخورشید و دی اکسید کربن و آب غیر شرب امکانپذیر است. اکنون در عصر انرژی های تجدید پذیر به سر می بریم.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

کشاورزی گلخانه ای
یکی از مسائل مهمی که بشر در آینده با آن مواجه است، نبود غذای کافی برای همگان خواهد بود. یکی از راهکارها برای حل این معضل بزرگ، کشاورزی گلخانه ای که با استفاده از سیستم هایLED ، شرایط محیطی مشابه به محیط واقعی را برای تولید گیاهان و محصولات کشاورزی را فراهم می کند. مزیت عمده این روش عدم نیاز به تحقیقات فراوان و سرمایه گذاری زیاد است.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

پرینت ۳ بعدی
پرینت ۳ بعدی کشف جدیدی نیست اما قطعا همه ما می دانیم که شکل زندگی ما را تغییر داده است. فن آوری پرینت ۳ بعدی برای توسعه صنعت دارو بکار می رود و توانایی بالقوه برای تولید اندام های داخلی را نیز دارد.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

پهپاد
با اینکه پهپاد ها پدیده ای تازه نیستند اما پتانسیل بالقوه برای متحول شدن را دارند. شرکت  آمازون سعی دارد آنها را برای ارسال سفارشات مشتریانش بکار گیرد. سایر کمپانی ها نیز قصد دارند از آنها برای رساندن ملزومات مورد نیاز افرادی که به دلایل مختلف به آن احتیاج دارند استفاده کنند.  پهپاد ها در حوزه نظامی،صنعت فیلم سازی و همچنین کشاورزی به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

گوشت مصنوعی
برای بسیاری از مردم جهان به دلایل اقتصادی امکان مصرف گوشت فراهم نیست که به همین دلیل میزان دریافتی پروتئین بدن آنها بسیار پایین است. بنابراین تولید گوشت مصنوعی می تواند ایده خوبی باشد هر چند تولید آن حدود ۳۸۵۰۰۰ هزینه دارد. اگر بخواهیم از زاویه ی مثبت به این قضیه بنگریم این ایده می تواند شروع خوبی برای  پایان ظلم و ستم انسان به حیوانات باشد.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

فن آوری  نانو
شاید تصور این باشد که فن آوری نانو تنها مربوط به فیلم های علمی و فن آوری است و برای ما تا حد زیادی غیرقابل باور است. مواد و متری ال  نانو در سطوح اتمی و مولکولی تولید می شود و این قابلیت  بالقوه وجود دارد که روزی با ساخت دستگاه نانو کوچک و وارد کردن به بدن  انسان،آن را به عنوان سیستم ایمنی مصنوعی به خدمت گرفت.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

ربات ها
ربات ها امروزه در همه جا هستند. در آشپزخانه ها، در انبارها و خیلی جاهای دیگر. هوش مصنوعی هر روزه طیف گسترده تری از دنیای دیجیتال را در بر می گیرد و سرمایه گذاری عظیمی در این بخش انجام می شود. نگرانی بسیاری از مردم این است که ربات ها روزی جای انسان را  بگیرند. شاید چنین اتفاقی بیافتد.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

واقعیت افزوده (Augmented Reality)
ما پیشتر فیلم های ۳ بعدی را تجربه کردیم،سپس ۴ بعدی و حتی ۵ بعدی و حالا “واقعیت افزوده” که به افراد این امکان را می دهد تا دنیای واقعی را را با استفاده از کامپیوتر شبیه سازی کنند.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

اینترنت اشیا

واژه ای که طی چند سال گذشته بر سر زبان هاست IOT یا Internet of thing (اینترنت اشیا) است که بسیاری از وسایل و ابزار هوشمند جهان ما مانند تلفن های هوشمند،ساعت های هوشمند،یخچال های هوشمند و خودروها و بسیاری از وسایل دیگر می توانند با اتصال به آن راحتی را برای ما به ارمغان بیاورد.

10  فن آوری که جهان را تغییر داده است

کلان داده (Big Data)
فهمیدن و درک “کلان داده” شاید تا حدودی مشکل باشد. اما کلان داده ها نه تنها به میزان بزرگی پایگاه داده ها دلالت دارند بلکه خود ابزاری برای تحلیل و ذخیره سازی داده ها به شمار می روند. صنایع کلان داده بطور مداوم از لحاظ تعداد در حال گسترش هستند چرا که مراکز فن آوری کاملا به آن متکی هستند. بر اساس پیش بینی Cisco، ارزش مراکز کلان داده تا سال ۲۰۱۷ به حدود ۵۰ میلیون دلار خواهد رسید.

گزارش از حسین فلاحی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست