• تاریخ: ژوئن 11, 2016
  • شناسه خبر: 21037

جای خالی حوزه علمیه در فضای فرهنگی احساس می شود

نقش حوزه علمیه اگر بیشتر از دستگاه های فرهنگی کشور در موضوع فرهنگ نباشد کمتر از آن هم نیست. اما امروز در بعضی از مواقع شاهد کم کاری و یا نبود علاقه در تجمیع برنامه های فرهنگی از سویه حوزه علمیه هستیم. ...

به گزارش رصدرودسر، در فضای آلوده فرهنگی که امروز کشور با آن رو به رو است و مقام معظم رهبری با دلسوزی و تاکید زیاد در سخنرانی ها و جلسات خصوصی و عمومی موضوع فرهنگ و ایجاد بستر مناسب این حوزه را از اولویت های کاری مسئولین برمی شمرد باید از خود پرسید تنها وظیفه دولت و نهاد های وابسته است که باید در ایجاد فضای فرهنگی ایرانی اسلامی تلاش کنند؟؟

اگر بخواهیم تمامی کم کاری موجود در فضای فرهنگی را بر دوش دولتمردان در طول تاریخ انقلاب اسلامی بگذاریم کاری غیر منطقی و نادرست است.البته کسی منکر کوتاهی دولتمردان و استفاده فصلی از فعالین حوزه فرهنگ نمی شود ولی باید با نگاهی منصفانه و با توجه به ظرفیت های انقلاب اسلامی وضعیت موجود را بررسی کنیم.

فرهنگ موضوعی فراگیر و غیر قابل انحصار است و اگر همه مسئولیت آن را بر دوش دولتی ها قرار دهیم چیزی می شود که امروز با آن رو به رو هستیم. هر کار فرهنگی که قرار است انجام شود همه با بهانه نبود بودجه فرهنگی دست ها را بالا گرفته و با ترفندی نا محسوس از انجام وظیفه شرعی و قانونی خود شانه خالی می کنند!!!

نقش حوزه علمیه اگر بیشتر از دستگاه های فرهنگی کشور در موضوع فرهنگ نباشد کمتر از آن هم نیست. اما امروز در بعضی از مواقع شاهد کم کاری و یا نبود علاقه در تجمیع برنامه های فرهنگی از سویه حوزه علمیه هستیم.

از اول انقلاب که بنیان گذار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) تا امروز که مقام معظم رهبری سکاندار نظام اسلامی هستند همیشه بر نقش پر رنگ حوزه علمیه تاکید داشته و از این عزیزان خواستند در فضای فرهنگی و جنگ نرم دشمن پیش قدم باشند ولی به نظر می رسد اگر بخواهیم از خود طلاب و اساتید حوزه سوال شود آیا تا به امروز توانستیم از ظرفیت حوزه در مقابل جنگ استفاده کنیم؟؟ حتما با درصد زیادی پاسخ های منفی روبه رو خواهیم شد.

حال که همه بزرگان نظام اسلامی در این نکته تاکید دارند بهتر نیست با کوتاه آمدن در بعضی اختلاف های سلیقه ای و نگاهی وحدت آفرین برنامه های فرهنگی کشور را با ساماندهی بهتر و متناسب با سلایق جوانان امروز تولید کنیم.

دشمن با هجوم همه جانبه قله های زیادی از جبهه های فرهنگی را فتح کرده و اگر بخواهیم با ایجاد فضای موازی هر کدام تنها برای ارائه روزمه کاری خود دست به انجام کاری بزنیم و هیچ مسئولیتی در قبال نتایج آن که از هزینه بیت المال بدست آمده قبول نکنیم خیانتی آشکار به آرمان های شهدا و امام شهدا کردیم و این عملکرد هرگز از نگاه مردم پاک شدنی نیست.

امروز با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری حجت بر همه ما و به خصوص مسئولین و فعالین حوزه فرهنگ بخصوص حوزه های علمیه به دلیل نقش موثر آنها با توجه به فضای مناسب در تبلیغ تمام شده است حال باید در جهادی فرهنگی دوش به دوش هم و بدون در نظر گرفتن عواقب جناحی و سیاسی آن شهادت طلبانه ورود کنیم و در مقابل تهدیدات بی امان فرهنگی دشمن بایستیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست