• تاریخ: بهمن ۲۱, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 15696

تدوین کدهای اخلاقی برای استفاده از ژنتیک در علم پزشکی ضروری است

دانشیار گروه علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: فناوری‌های نوینی همچون ژن‌درمانی، دستکاری ژنتیک و اصلاح نژاد، بانک‌های ژنتیک، سلول‌های بنیادی هر یک توجهات اخلاقی خاص خود را می‌طلبد و باید مورد بررسی قرار ...

به گزارش رصدرودسر ناهید عین‌اللهی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سلامت در رابطه با چالش‌های اخلاقی اصلاح نژاد و دستکاری ژنتیک در دنیای امروز اظهار داشت: اخلاق ژنتیک شاخه‌ای از اخلاق کاربردی است که به اخلاقی یا غیراخلاقی بودن دستکاری ژنوم انسانی می‌پردازد.
وی افزود: ممکن است دستکاری یک ژن بیماری را اصلاح کند ولی مشکلات دیگری را هم به همراه داشته باشد. بنابراین به راحتی نمی‌توان قضاوت کرد که با اصلاح ژن آیا مشکل برطرف می‌شود یا خیر.
دانشیار گروه علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: فناوری‌های نوینی همچون ژن‌درمانی، دستکاری ژنتیک و اصلاح نژاد، بانک‌های ژنتیک، سلول‌های بنیادی هر یک توجهات اخلاقی خاص خود را می‌طلبد و باید مورد بررسی قرار گیرد.
عین‌اللهی اضافه کرد: با توجه به نتایج بررسی‌ها دستکاری ژنتیک به معنای تولید انسان‌های مشابه و یا تولد افرادی قوی و مقاوم و یا اینکه با تغییر در ژن افراد رنگ پوست، قد و وزن آنها را تغییر دهیم کاری اخلاقی محسوب نمی‌شود و در گایدلاین‌های اخلاقی ما نفی شده است.
عین‌اللهی ادامه داد: در کشور ما ۲۶ کد اخلاقی در زمینه ژنتیک تدوین شده ولی تدوین کدهای اخلاقی برای استفاده از ژنتیک در علم پزشکی ضروری است. چرا که ما باید بدانیم تا چه حد می‌توانیم از اطلاعات ژنتیکی برای کارهای مطالعاتی و یا درمان استفاده کرد.
دانشیار دانشکده پیراپزشکی علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: انتقادها در خصوص ژنتیک در سه گروه اصلی قرار می‌گیرد که گروهی معتقدند باید این آزمایش‌ها متوقف شود و گروهی دیگر بر این باورند که با جایگزین ژن‌های جدید احتمال بروز نتایج غیرقابل پیش‌بینی با عواقب خطرناک وجود دارد. دسته سوم خواهان همفکری با دانشمندان زیست‌شناس شدند و از اظهارنظر افراطی و یک جانبه خودداری کردند.
دانشیار گروه علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: بیشترین تلاش‌ها باید در زمینه اصلاحات ژنتیک صورت بگیرد بنابراین در مواردی نظیر برطرف کردن عیوب ژن‌ها، دستکاری ژنتیکی ایرادی ندارد زیرا می‌توان از این طریق به نحو مؤثری بیمار را درمان کرد.
وی در پایان گفت: با این وجود دستکاری ژنتیک ممکن است پیامدهای احتمالی مضر را به همراه داشته باشد اما پیامدهای این علم هنوز مشخص نیست لذا رعایت حقوق تک تک افراد جامعه همچنین آگاهی و رضایت کامل فرد پیش از انجام آزمایش باید مورد توجه قرار گیرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست